CzechSlovak

Osmisměrka na papír i interaktivní tabuli

Udržení pozornosti žáků je mnohdy výzvou :). Ideální je spojovat aktivity různého druhu s probíraným učivem a „nepozorovaně“ podsouvat třídě pojmy, obrázky, které souvisí s tématem.

Jedním z nástrojů, který vám může pomoci je Osmisměrka. Najdete ji na našem webu přímo zde a také, pokud v menu na stránce www.interaktivnaskola.cz, kde myší najdete na Programy a následně vlevo na Naše tipy – Osmisměrka.

???? OSMISMĚRKA ????      

Důležité je, že je pro vás dostupná FREE – ZDARMA.

Tak se na ni pojďme blíže podívat:

  1. Tvorba osmisměrky a její nastavení
  2. Vložení do interaktivního programu pro práci na interaktivní tabuli
  3. Oživení osmisměrky i s obrázky

 

1. Tvorba osmisměrky a její nastavení

Pokud máte připravená slova, která chcete použít v osmisměrce, tak vám tvorba zabere opravdu jen několik vteřin. Na první kartě SLOVÁ napište pod sebe slová, která chcete použít. Potom klik dolů na VYTVOR a je to hotovooooooo :).

Pokud myší označíte slovo, automaticky se vám vyškrtne ze seznamu slov jako nalezené. Písmenem R na klávesnici se opětovně přeuspořádají slova osmisměrky.

Co se týká vylepšení, tak pár nastavení tam ještě najdeme. Pro návrat do tvorby osmisměrky klikněte v horní části na NÁVRAT DO MENU.

VOLBY 1 – Na této kartě si můžete podle sebe změnit:

  • počet řádků a sloupců – vždy je předdefinován rozměr 10×10,
  • velikost a barvu písmen,
  • barvu pozadí,
  • barvu označených slov,
  • styl osmisměrky – pokud si rozbalíte nabídku můžete si vybrat z různých tvarů, tyto tvary mají pevně daný počet řádků a sloupců.

P.S.: Jak si najít číslo barvy za tím #? 🙂 Na této stránce si na paletě barev vyberete barvu, která se vám líbí a pak si jen číslo za # zkopírujete a vložíte do políčka, kde si měníte barvu v rámci voleb 1.

 

 

 

VOĽBY 2 – Na této kartě si v podstatě volíte náročnost osmisměrky.

Tedy jak mají být uspořádána slova, co se týče směru:

  • horizontálního,
  • vertikálního,
  • a také uhlopříčky.

Případně si můžete zaškrtnout Třídění slov abecedně a použití Malých písmen.

Využití osmisměrky je možné přímo na naší stránce online, můžete si ji zároveň vytisknout na papír nebo ji použít také jako součást interaktivní úlohy na interaktívní tabuli nebo interaktívním dotykovém displeji.

 

2. Vložení do interaktivního programu pro práci na interaktivní tabuli

Ve vašem interaktivním programu, který používáte u vaší interaktívní tabule, určitě najdete nástroj fotoaparát. Ať už používáte ActivInspire, Interwrite Workspace, FlowWorks, Smartnotebook…. fotoaparát tam bude ;).

Jako příklad si to ukážeme v programu ActivInspire.

Na panelu nástrojů naleznete ikonu Nástroje pracovní plochy. Následně se vám ActivInspire skryje pouze do „kolečka“. Na stránce s vaší osmisměrkou si v rámci “kolečka” vyberete typ fotoaparátu. Výběr oblasti a označíte oblast, kterou si chcete vyfotit – v našem případě osmisměrka i se slovy. Potvrdíme místo uložení naší fotky – v zobrazeném okně vybereme možnost, kde ji chceme vložit – Aktuální strana.

Pro vrácení se do programu ActivInspire použijeme ikonu Vrátit do předváděcího sešitu.

A tam nás už bude čekat vyfocená osmisměrka. Při práci na interaktívní tabuli nebo na interaktívním dotykovém displeji v této úloze děti použijí nástroj pero nebo čára k vyškrtnutí slov.

 

3. Oživení osmisměrky i s obrázky

Dobrým tipem může být i možnost nahradit slova obrázky. Bude to opět trochu něco jiného, ​​zajímavějšího a zároveň i „vyšší level“. Děti bude potřebovat nejprve rozpoznat obrázek, správně jej pojmenovat a teprve potom slovo hledat. Při práci na interaktívní tabuli nebo na interaktívním dotykovém displeji žák opět použije nástroj pero nebo čára k vyškrtnutí slova.

 

Jako u jiných nástrojů, i zde platí, že je to jen pomůcka k oživení, zpestření hodiny, kterou umíte využít ve svůj prospěch. A tímto způsobem přinést, ať už nové učivo nebo opakování JINAK.

Tak směle do toho.

Věříme, že se vám i žákům bude osmisměrka líbit :).

 

Autor: Juraj Baloga

 

Viac na preskúmanie

CzechSlovak
Školenie IKT
Prihlásenie sa na odber infomailov.
Ak máte záujem byť informovaný o novinkách v oblasti vzdelávania, výučbových programov a IKT techniky, môžete svoju emailovú adresu zaregistrovať na odber noviniek a newslettra.